204Kişi Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

GECELERDEN BİR GECE

Gecelerden bir gece..
Heybemde birikmiş satırlar elimden tutup masaya oturturken, kahve yapmak için mutfağa yürüken zihnimde hep aynı nahif düşünce:
"Bu belirsizlikler ne zaman son bulacak?"
Yüreğimin kapılarını aralamadan şuraya bir dipçe kondurayım, naif diye bildiğimiz "zayıf, cılız" manasındaki kelimenin doğrusu nahiftir. Naif ise, fransızcada "yapmacıksız" manasında kullanılır. Her neyse ne diyorduk, heh belirsizlik..
.
Ne demek WWW.SESLİES.COM belirsizlik, hiç tefekkür ettik mi bu kelime üzerine? Müphemlik.. Bir işin bizim için, -biz dediysem aciz insanoğlu için- perdeli oluşu. Bir şeyin kesinlik ve netlikten uzak oluşu. Ne korkunç değil mi? Hayır, değil. Korkunç olan, bir şeyin net olarak kötü olma hali veya bu kötülüğün farkında olmamızın verdiği can sıkıntısı. Peki nedir bize belirsizliği kötü olarak aksettiren? Neden bu vehmimiz? Kuran-ı Kerim'e göre acelecilik, sabırsızlık, tefekkürsüzlük, tevekkülsüz, hayır www.seslies.com ve şerri zahire bakarak yorumlama..
.
Biraz da dünya cihetinden bakalım dilerseniz. Psikologlar bu durumu anksiyete ile bağdaştırırlar, sosyologlar toplum karmaşası veya maddi olanaklarla falan belki, şairler yürek çalkantısı derler. Annenize sorun, size "çok düşünme" diyecektir. "Öyle ha deyince ana teslimiyetine de bürünemiyoruz ki" dediğinizi duyar gibiyim :) Öyle ya da böyle herkes kendi aynasını size yansıtarak sebepler sunacaktır.
.
Peki ya insan olarak benim kalbim? Kalbim bu serüvenin neresinde? Hadi bu seferlik de kendisinden özür dileyerek benim kalbimi baz alalım madem. Adına bekleme evrem dediğim hayatımın bu evresinde ister istemez ruhsal gündemimin büyük bir kısmını belirsizlik kaplıyor. Özellikle şu aralar, her bir taraftan belirsizlik eteklerimi çekiştiriyor dersem abartmış olmam sanırım. Budan sebep, bu satırlar birikti heybemde zaten. Evet, ne diyordum, her taraftan saldıran belirsizlikler. Eminim ara sıra sizin de başınıza geliyordur. Hani bir anda kendinizi sıra sıra dizilmiş alternatifler karşısında bulursunuz. Hiçbiri tercih edilmeyi beklemez, siz de tercih edecek konumda değilsinizdir zaten. Bilakis, içlerinden hangisinin veya hangilerinin sizi tercih edeceğinin belirsizliği sinsice göz kırpar size..

 

 

 

 

 

 

XXXX

Yazar : !natcı_keç!
28 Haz 2019
137 Görüntüleme

Tags:


Gönder